Joghurt mousse bogyós gyümölcsökkel

Joghurt mousse bogyós gyümölcsökkel

Joghurt mousse bogyós gyümölcsökkel

Az eredeti citrusos változat után az idén elkezdtem játszani a bogyós gyümölcsökkel. Január, február, itt a nyár, a fagyasztó meg tele van finomságokkal, úgyhogy van lehetőségem kísérletezni. Az első egy málna-lime kombináció volt, a második fekete ribizli szintén lime-mal. Először a fekete ribizlihez narancsot képzeltem el, de kiderült, hogy épp kifogyott itthon, így maradt a lime ehhez is egyelőre, de ami késik, jó helyen van.

Amiért úgy gondoltam, hogy megírom ezt a változatot is, az a bogyós kísérletezésen túl a zselatin. A lapzselatin ellátás ugyanis egy ideje megfeneklett a városban, és kénytelen voltam áttérni az azonnal oldódó típusra. Néhány ismerősöm szerint a zselatin használata mumus, így gondoltam megírom az ezzel kapcsolatos tapasztalataimat.

Én az Aldi saját termékét használom (ez itt nem a reklám helye, csak a teljesség kedvéért említem). Eleinte nem sikerült olyan állagot elérnem vele, mint a lapzselatinnal, de néhány trükköt bevetve most már tényleg olyan amilyennek lennie kell.

Az egyik dolog, amit az azonnal oldódó zselatinnal kapcsolatban meg kellett tapasztalnom, hogy hideg közegben azért mégsem oldódik olyan zökkenőmentesen. Amikor közvetlenül a hideg joghurthoz kevertem, a végeredmény nagyon nem az a könnyed mousse állag lett, mint amit a lapzselatinnal el tudtam érni. Mivel a joghurtot nem akartam melegíteni, maradt a gyümölcsös rész. Az eredeti citrusos változatnál a kifacsart levet langyosítottam meg, itt pedig az összezúzott gyümölcs pürét, ebben kevertem el a zselatinport. Arra kell vigyázni, hogy óvatosan adjuk hozzá a zselatint, hogy csomómentesen feloldódjon, ezután mehet a joghurtba, és persze gyorsan kell dolgozni.

A másik trükköt, amit a tökéletes állag eléréséhez bevetek, Sárközi Ákostól lestem el egy tv műsorban. A tejszínt nem szabad kemény habbá verni, maradjon laza, elég épp csak felverni. Erről korábban is szólhatott volna valaki!

Végül azt ajánlom, kísérletezzetek bátran, málna, ribizli, áfonya, szeder, eper, narancs, lime, citrom, klementin, kedvetek szerint. Én a diéta miatt édesítőt használok, abból is keveset, az édesség ízlés kérdése, ezért kóstolni kell menet közben. A málnához elég volt egy kanál, a fekete ribizlihez picit több kellett.

 fekteribizlis_joghurt_mousse_blog2.JPG

Hozzávalók (6x2dl) : 6 db zabkeksz (cukormentes), 1 nagy doboz görög joghurt, 200 g fagyasztott fekete ribizli, 1 lime reszelt héja, ½ lime kifacsart leve, 1-2 evőkanál fekteribizli-likőr, 1 teáskanál vanília kivonat, 2 csapott teás kanál 1:4 édesítő, 1 tasak azonnal oldódó zselatin por, 200 g tejszín.

Továbbá a tetejére: 120 g fagyasztott fekete ribizli,  2 evőkanál fekteribizli-likőr, 1 teáskanál 1:4 édesítő, 1 mokkás kanál pektin, de ha valaki nyáron tett el lekvárt, akkor most csak elő kell vennie.

Ügymenet: minden üvegbe beletörök egy kekszet (a hátsó üveg fél literes, abba kettőt). A tetejére szánt gyümölcsöt feltettem főni egy pici vízzel. Amikor forrni kezdett, hozzáadtam az édesítővel elkevert pektint, és együtt forraltam 1-2 percig. A likőrt a legvégén adtam hozzá, de ha nincs, el is maradhat. Ki kell hűteni.

A mousse-hoz először kiolvasztottam a gyümölcsöt a mikróban. Amíg a gyümölcs olvadozott, addig felvertem a tejszínt. Botmixerrel pürésítettem a gyümölcsöt, de nem teljesen, hagytam, hogy darabos maradjon. Ha valaki nem bírja a magokat, átpasszírozhatja, de én direkt hagytam, hogy pár szem ribizli egészben maradjon benne.  Ellenőriztem a hőmérsékletét, és még langyosítottam rajta. Hozzáadtam az ízesítőket, a lime héját, levét, a likőrt, az édesítőt, vanília kivonatot és jól elkevertem. Ezután óvatosan belekevertem a zselatint, majd a joghurot, és legvégül a felvert tejszínt.

A kész mousse-t beletöltöttem az üvegekbe, és rákanalaztam a már kihűlt „lekvárt”. Ezután már csak 1-2-3 órát kell kibírni, amíg a hűtőben pihen. 

 

süti beállítások módosítása